14 Kasım 2018 Çarşamba
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

Kredi ve kart mağdurları için yasa teklifi

775 bin kişinin kredi borcu nedeniyle Merkez Bankası'nın ‘‘kara listesi’’ne girmesi, partileri harekete geçirdi. DSPli milletvekilleri, kredi ve kredi kartlarında uygulanan faizlere sınırlama getirilmesini içeren yasa tasarısı hazırlıyor.

DSP'liler tasarıya, ‘‘Bankaların, tüketici ve ticari kredileriyle kredi kartlarına uyguladıkları faiz, devletin alacaklarına uyguladığı faizden fazla olmamalı’’ hükmünü koymayı planlıyor.

Banka kredileri ile kredi kartlarına uygulanan faizler yüzünden vatandaşların, sonu intiharla biten bunalımlara girmeleri, koalisyonun iktidar kanadını da harekete geçirdi. DYP'nin, kredi kartı mağdurları için yasa önerisi vermesinin ardından şimdi de koalisyonun büyük ortağı DSP içinde bir grup milletvekili, bankaların kredi faizlerine sınırlama getirmesi için çalışma başlattı.

Aralarında Uluç Gürkan, Emin Karaa, Ali Arabacı, Ramiz Savaş, Ertuğrul Kumcuoğlu gibi isimlerin bulunduğu bir grup milletvekili, banka faizleri nedeniyle zora düşen vatandaşların sorununu çözmek için yasa önerisi hazırlıyor. Yasa önerisine, banka ile vatandaş arasında sözleşme yapılsın veya yapılmasın, uygulanacak faizin aylık en fazla yüzde 10, bu çerçevede de yıllık yüzde 120'yi aşamayacağı hükmüne yer verilmesi planlanıyor.

ETİĞE UYMUYOR

Gürkan, yasa önerisi hakkında Hürriyet'in sorularını yanıtladı. Gürkan, bankaların, vatandaşlar ile ilişkilerinde ‘‘banka’’ gibi değil, ‘‘tefeci’’ gibi davrandığını söyledi.

Artık bankaların, kredi faizleri ile yarattığı bunalıma ‘‘Dur’’ denilmesi gerektiğini kaydeden Gürkan, pekçok devlet memurunun haciz nedeniyle maaşlarını bile alamadığını anımsattı. Bankaların, ‘‘Limitsiz kart’’ uygulaması ile vatandaşları bir anlamda ‘‘Harcama tuzağı’’na düşürdüğünü anlatan Gürkan, şunları söyledi:

‘‘Harcamalara karşılık alınan faizde hiçbir kontrol ve sınırlama yok. Bu tavır, bankacılık etiğine de uymuyor. Biz hazırladığımız yasa önerisiyle faizlere bir tavan getirilmesini ve disipline edilmesini sağlamak istiyoruz. Bunun için bürokrasideki ilgili birimlerle temas halindeyiz. Hukuki altyapıyı oluşturmaya çalışıyoruz. Bu konudaki ilk hedefimiz, faizlerin, devletin alacaklarına uyguladığı faizle sınırlandırılması.’’

Kaynak : Hürriyet, 21 Ocak 2002

Geri Arkadaşına Gönder Bu Haber İçin Yorum Yazabilirsiniz

Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.
Yunus Emre

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA