14 Kasım 2018 Çarşamba
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

Bankaya artık, havaleyi alan da komisyon ödeyecek


YENİ yılla birlikte havale işlemlerine uyguladıkları komisyon oranlarını yüzde 10'lara kadar çıkaran bankalar, şimdi de bu havalelerin yapıldığı hesaplara da komisyon uygulamaya başladı.

Yeni uygulamaya göre, gönderilen havalenin en az 3 iş günü hesaplarda tuttulması gerekiyor. Aksi taktirde, hesap sahibi de bankaya binde 3 oranında komisyon ödemek zorunda kalıyor.

BANKALAR havale işlemlerinde sadece gönderenlere uyguladıkları komisyon oranlarını artık, alıcılara da yansıtmaya başladı. Bazı bankaların yılbaşından itibaren başlattığı bu uygulamanın sonucunda, havalenin yapıldığı hesaplardan da komisyon alınıyor. Hesap sahipleri bu komisyonu ödemekten ancak, yapılan havaleyi 3 gün hesaplarında tuttukları taktirde kurtulabiliyor. Aksi taktirde, binde 3 oranında komisyon ödemek zorunda kalıyor.

Bankalar, aldıkları bu kararı, geçtiğimiz aralık ayının sonunda para transferlerinin yoğun olduğu hesap sahiplerine bir yazı göndererek, bildirdi. Şubeler aracılığıyla hesap sahiplerine gönderilen bu yazıda, ‘‘Bankamızın almış olduğu karar gereğince, şubemizde bulunan vadesiz mevduat hesabınıza üçüncü şahıslar tarafından gönderilen havale tutarlarının tarafınızdan 3 gün içerisinde çekilmesi halinde binde 3 oranında komisyon tahsil edileceğini bilgilerinize sunarız’’ deniliyor.

HİZMETİN BEDELİ

Gönderilen bu yazılarda ayrıca, ‘‘Size sunulan hizmetlerin karşılığı olarak tahsil etmiş olduğumuz söz konusu komisyon tutarını anlayışla karşılayacağınızı umarız’’ denildi.

Arkadaşımız Zeliha Aslan, havale işlemlerinde gönderenin yanı sıra gönderilen hesaplara da komisyon uygulamaya başlayan bankalardan Ziraat Bankası yetkilileriyle görüştü. Ziraat Bankası'ndan yapılan açıklamada, uygulamanın 3 iş günü içinde çekilen havaleleri kapsadığına dikkat çekildi. Ayrıca, ‘‘Bankamızın mevzuatına göre, üçüncü şahıslar tarafından gönderilen havaleleri müşterilerimizin 3 iş günü hesaplarında tutmaları gerekiyor. Şayet, bu havaleler, 3 iş günü içersinde hesaptan nakit olarak çekilir ve bu durum süreklilik gösterirse, 300 milyon liranın üzerindeki havalelerden komisyon tahsil ediliyor. Bu da, en az 600 bin lira olmak üzere, binde 3 oranında uygulanıyor’’ denildi.

BANKANIN GÖREVİ

Bankaların yeni yılla birlikte havale işlemlerinde başlattığı bu uygulamaya ilk tepki, Ankara Ticaret Odası'ndan (ATO) geldi. ATO Başkanı Sinan Aygün, uygulamanın ticaret ahlakına uygun olmadığını savunarak, ‘‘Bankalar, zaten masraflarına karşılık olarak havaleyi yapan üçüncü şahıslardan yüzde 10'a varan komisyonlar alıyor. Fahiş orandaki bu komisyonları, gönderenden aldıkları yetmezmiş gibi şimdi de gönderilenden almaya başladılar. Bunu da, verdikleri hizmetlerin karşılığı olarak tahsil ettiklerini savunuyorlar. Ancak, para transferlerine aracılık etmek, bir bankanın en önemli görevlerinden biri’’ dedi.


Kaynak : Hürriyet, 20 Ocak 2002

Geri Arkadaşına Gönder Bu Haber İçin Yorum Yazabilirsiniz
Haber Hakında Yazılan Yorumlar..
sadsadas » 19.09.2009
sadsadas » 19.09.2009
sadsadas » 19.09.2009
sadsadas » 19.09.2009

Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.
Mevlana

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA