14 Kasım 2018 Çarşamba
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

Depoyu ‘full’lemek yerine ‘bor’layacağız

Otomobillerde alternatif yakıt arayışları için sürdürülen çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Kaynakları giderek tükenen benzin yerine, elektrik, güneş enerjisi ve hidrojenle çalışan otomobiller üzerinde çalışmalar yürüten bilimadamları, yeni bir alternatif geliştirdi.

Scientific America Dergisi'nin ‘‘Düşünebilecek en temiz yakıt’’ başlıklı habere göre, ABD'li kimyager Steven Amendola, bor bileşiklerinden elde edilen yakıtla çalışan otomobil geliştirdi. Bu konuda araştırmalar yapan Milenyum Cell'in kurucusu Amendola, Ford Explorer model otomobili bor bileşiklerinden elde edilen yakıtla çalıştırmayı başardı.

Araç, sodyum bor hidrit maddesi ile suyun oluşturduğu hidrojenin yakıt pillerine ulaşması ve açığa çıkan enerjinin mekanik enerjiye dönüşmesiyle hareket ediyor. Bor madeni, günümüzde sabundan, bilgisayara, nükleer teknolojiye kadar bir çok alanda kullanılıyor.

Sodyum bor hidritle çalışan otomobilin, normal yakıtlarla çalışan otomobillere göre yaptığı kilometre iki katına çıkıyor. Çünkü benzinle çalışan otomobillerde yakıtı depolama sorunu olduğu için menzil düşüyor. Borla çalışan otolarda ise bu sorun tamamen ortadan kalkıyor. Akaryakıtla çalışan otomobillere göre daha güvenli olan borla çalışan otomobillerin bir başka özelliği de, çevre kirliliği yaratmaması. Bor bileşiklerinden elde edilen yakıt kullanıldıktan sonra tekrar değerlendirilebiliyor.

Bor bileşikleriyle ilgili uzun süreden beri çalışmalar yapılıyor. Bu alanda patenti alınmış yaklaşık 600 tane projenin olduğu belirtiliyor.

Otomotiv dünyasında yapılan bu çalışmalar Türkiye'yi de yakından ilgilendiriyor. Çünkü Türkiye, dünyadaki ‘‘bor’’ rezervlerinin yüzde 70'ine sahip. yüzde 13 ile ikinci büyük rezerv ise Amerika'da bulunuyor. Ancak, Amerika'da bor rezervlerini Türkiye'den daha iyi kullanıyor ve dünyadaki en büyük bor üretimini gerçekleştiriyor. Ancak, Amerika'nın rezervleri hızla eriyor. Bu durum, geleceğin enerji kaynağını elinde tutan Türkiye için büyük önem kazanıyor.


Kaynak : Hürriyet Gazetesi, 17.06.2002, Ufuk SANDIK

Geri Arkadaşına Gönder

Mal kaybeden birşey kaybetmemiştir, onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir, cesaretini kaybeden herşeyini kaybetmiştir.
Goethe

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA