14 Kasım 2018 Çarşamba
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

Kredi kartı ile trafik cezası ödenebilecek


Emniyet Genel Müdürlüğü, trafikle ilgili kesilen para cezalarının tahsilinin düşük kalması üzerine yeni bir çalışma başlattı. Emniyetin hazırladığı projeye göre, cezalar, ekip araçlarına konulacak post makineleri sayesinde kredi kartı ile ödenebilecek.


Emniyet Genel Müdürlüğü'nün tespitlerine göre 2002 yılında 6 milyon 702 bin trafik ceza tutanağı düzenlendi. Trafik polisinin kestiği 203 trilyon 824 milyar 922 milyonliralık cezanın sadece yüzde 11'e tekabül eden 22 trilyon 353 milyar 189 milyon liralık bölümü peşin olarak tahsil edildi.

İhbarlı olarak kesilen ve Maliye Bakanlığı'na gönderilen cezalarıntahsilini araştıran emniyet uzmanları, son 10 yılda bu cezaların ancakyüzde 50'sinin tahsil edilebildiğini saptadılar.

Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, cezaların daha erken tahsil edilebilmesi için ekip araçlarına post makinesi yerleştirilerek cezaların kredi kartlarıyla ödenmesini kararlaştırdı. Konuyla ilgili Maliye Bakanlığı'na bir teklif sunuldu. Emniyetin görüşünün Maliye Bakanlığı tarafından olumlukarşılandığı bildirildi. Kredi kartı uygulamasının başlaması için mevzuat değişikliği ve altyapı çalışmasına ihtiyaç duyulduğu bildirildi.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Abdullah Bolcu, projenin hayata geçirilebilmesi için mevzuatta değişiklik yapılması gerektiğini hatırlatarak, ''Kredi kartı uygulamasını hayata geçirebilmek için ilçelerde bile şubesi bulunan bir banka ile anlaşma yapılması gerekiyor. Bankayla yapılan anlaşmanınardından ekip araçlarına post makineleri yerleştirilecek'' dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü ve Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah Arslan, konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

''Eski Emniyet Genel Müdürümüz Kemal Önal'ın talimatıyla bu çalışma başlatıldı. Yeni Genel Müdürümüz Sayın Gökhan Aydıner de bu çalışmaya devam edilmesi talimatını verdi.

Cezaların caydırıcı nitelikte olması gerekiyor. Trafik kazalarını azaltmak için her türlü çabayı gösterirken, cezaların tahsili de yerine getirilebilmelidir. Kredi kartı uygulaması polisimizin para ilemuhatap olmasını da önleyecektir.''

Arslan, kredi kartının yalnızca trafikte değil diğer bazı birimlerde de kullanılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, ''Geçenlerde bir toplantıya katıldım. Toplantıya gelen bir İtalyan Türkiye'ye girerken vize eksikliği dolayısıyla para yatırmak durumundakaldığını belirterek, 'Benim üzerimde nakit para olmasaydı ne yapacaktım. Kredi kartı kabul edilmiyor' diye bana yaşadığı bir olayı anlattı'' dedi.


Kaynak : Hurriyet, 27.02.2003

Geri Arkadaşına Gönder

Erdemin armağanı onurdur.
Cicero

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA