14 Kasım 2018 Çarşamba
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

Resmi yazışmaya standart geldi.

Resmi yazışma kurallarını en ince ayrıntısına kadar belirleyen, bilgi ve belge alışverişinin sağlıklı, hızlı ve güvenli bir biçimde yürütülmesini sağlamayı amaçlayan “Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik”, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.Tüm kamu kurum ve kuruluşlarını kapsayan yönetmelikle, ”elektronik belge” ve “güvenli elektronik imza” kavramları resmi yazışmalara girdi.

Yönetmelik, resmi yazışmalarda, hangi materyalin nasıl kullanılacağı, kağıtların boyutları, yazı tipi ve karakteri, başlık, ”T.C.” kısaltmasının nasıl yazılacağı, sayı ve kod numarasının nasıl verileceği, tarihin nereye konulacağı, nasıl yazılacağı gibi ayrıntıları en ince detayına kadar tarif ediyor.

Kişilere yazılan yazılarda; “Sayın” kelimesinden sonra ad küçük, soyadı büyük, unvan ise küçük harflerle yazılacak, metindeki kelime aralarında ve nokta, virgül, soru işareti gibi yazı unsurlarının arasında bir vuruş boşluk bırakılacak, paragraf başlarına yazı alanının 1.25 cm içerisinden başlanacak, metin içinde veya çizelgelerde üçlü gruplara ayrılarak yazılan büyük sayılarda gruplar arasına nokta (22.465.660), sayıların yazılışında kesirleri ayırmak için ise virgül (25,33 -yirmi beş tam yüzde otuz üç) kullanılacak.

Yönetmeliğe göre, yazı, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından hazırlanan İmla Kılavuzu ile Türkçe Sözlük esas alınarak dil bilgisi kurallarına göre yaşayan Türkçe ile yazılacak.

Metinde zorunlu olmadıkça yabancı kelimelere yer verilmeyecek ve gereksiz tekrardan kaçınılacak. TDK tarafından hazırlanan İmla Kılavuzu'nda bulunmayan kısaltmaların kullanılmasının zorunlu olduğu durumlarda, kısaltmanın ilk kullanıldığı yerde parantez içinde kısaltmanın açık biçimi gösterilecek.

Elektronik ortamda yapılacak yazışmalarda, imza yetkisine sahip kişi yazıyı, güvenli elektronik imzası ile imzalayacak.

Kurum ve kuruluşlar elektronik ortamdaki belgelerin değiştirilmesini ve aslına uygun olmayan biçimde çoğaltılmasını önleyen teknik tedbirleri alacak.

Yönetmelik, resmi yazıların gönderiliş ve alınışlarında yapılacak işlemleri de ayrıntılı olarak tarif ediyor.

Elektronik ortamda yapılan yazışmalarda, doğrulama yapıldıktan sonra yazı ilgili birime gönderilecek, bu yazışmalar kurum ve kuruluşların e-posta adresi üzerinden yapılacak.

Elektronik ortamda yapılan yazışmaların ve gönderilen belgelerin gizli olması durumunda bunlar bir iletinin ekinde gönderilecek ve iletinin konu kısmına gizlilik derecesi yazılacak.

“Çok gizli” gizlilik dereceli yazılarda, dış zarfı açan görevli iç zarf üzerinde yer alan “çok gizli” ibaresini gördüğünde zarfı açmadan yetkili makama sunacak.

Kaynak : Hürriyet, 02.12.2004, (aa)

Geri Arkadaşına Gönder

Herkesin suskun olduğu bir Cumhuriyette, Özgürlüğün varlığı tartışılır.
Montesquieu

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA