14 Kasım 2018 Çarşamba
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

IBM, PC'yi yarattı artık bırakıyor.

Kişisel bilgisayar olarak adlandırılan PC'nin yaratıcısı International Business Machines (IBM), PC üretim faaliyetine son vermeyi ve bu bölümünü satmayı planlıyor.

New York Times (NYT) gazetesinin haberine göre, satışla ilgili görüşmeleri yürüten kaynaklar, piyasa değeri 1 ila 2 milyar dolar tahmin edilen PC bölümünün satışı konusunda en güçlü adayın Çin'in PC alanındaki bir numarası Lenovo (eski adı Legend) olduğunu belirttiler.

IBM'in bu alandan çekilmesinin, ABD'de vergi yılının sona ermesinden önce şirkete sadece 100 milyon dolarlık bir tasarruf sağlayacağı kaydediliyor.

NYT'nin haberine göre, PC sektöründen çekilmeyi ve şirket 'server'ları ile şirketlerin bilişim çözümleri alanına ağırlık vermeyi yıllardır düşününen IBM yetkilileri, bu yöndeki haberleri ne doğruladılar ne de yalanladılar.

Bu alandan çekilerek pazarı Dell veya Hewlett Packard gibi diğer büyük firmalara bırakan Amerikan bilgisayar devinin yıllık 92 milyar doları bulan cirosunda PC bölümünün payı yüzde 12 idi.


PC'NİN HİKAYESİ

Dünyada ilk kişisel bilgisayar 1980 yılında IBM tarafından üretilmişti. 4.77 Mhz hızında 8088 Intel işlemci kullanan ilk PC'nin 16 kb'lik bir hafızası vardı.

Bu bilgisayarın kapasitesi 256 kb idi. Yine ilk PC'nin üzerinde bugünkülerden çok daha büyük ebatlarda olmasına rağmen sadece 160 k civarında bilgi depolayabilen bir disket sürücü de vardı.

Yani, o zamanlar ilk PC'nin saklayabildiği veri büyüklüğü, bir bilgisayar disketinin sakladığının 6'da biri düzeylerindeydi.


4 BİN DOLAR

Bu kadar küçük kapasiteli bir bilgisayar olmasına rağmen ilk PC'nin satış fiyatı 4 bin dolar düzeylerinde bulunuyordu. Ve renkli ekran bu bilgisayar için bir opsiyondu.

IBM'in ilk kişisel bilgisayarında işletim sistemi olarak da Microsoft'un kurucusu Bill Gates tarafından geliştirilen Disc Operating System (DOS) kullanılmıştı.

Gartner Group, bir süre önce açıkladığı raporda, IBM ve HP'nin zararlarını azaltmak için PC üretiminden çekileceklerini açıklamıştı.


Kaynak : Hürriyet, 04.12.2004

Geri Arkadaşına Gönder

Yaşam denilen şey, siz başka planlar yaparken akıp giden zamandır.
Eric Fellman

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA