14 Kasım 2018 Çarşamba
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

Sanal Proje, Gerçek Fiyasko. (E-insaf)

1 milyon $ havaya uçtu


Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Türk Telekom’un sadece 2005 yılı için 10 milyon dolar ayırdığı sanal alemdeki dev projesi “e-Devlet Kapısı” ile ilgili olarak rapor hazırlaması için uluslararası danışmanlık yapan Peppers & Rogers Group isimli firma ile anlaştı. Firmaya yaklaşık 1 milyon dolar (1 milyon 400 bin YTL) ödendi. Şirket, aylar boyu tek tek tüm bakanlıklar ve özel şirketlerden bilgi topladı. Şartnameyi inceledi ve bir taslak rapor hazırlayarak DPT’ye gönderdi.

Strateji belirsiz

Raporda şirket, projenin nasıl uygulanacağını değil neden gerçekleştirilemeyeceğini sıraladı. Firma, bu uygulamayı Türk Telekom A.Ş’nin Bakanlar Kurulu kararıyla kısa vadede yapacağını belirterek, “Orta ve uzun vadede e-devlet kapısı hangi kurumun mülki sorumluluğunda olacaktır? Dışarıdan kaynak kullanımı orta veya uzun vadeli bir strateji midir? Yoksa kısa vadeli bir çözüm müdür?” diye sordu. Firma, DPT’ye “Gerekli olan içerik nedir? Portal, entegrasyon, e-hizmetler konularında kullanılacak olan iş süreçleri nelerdir? Kimler görev alacaktır? Türk Telekom’un görev ve yetkisi nelerdir?” sorularını da yöneltti.

Külfet getirir

Raporda, e-Devlet Kapısı projesinin şartnamesinde esneklikler olduğu uyarısı yapılarak “Önce strateji belirleyin” denildi. “Amaç” bölümünde ise “Devlet hizmetlerinin merkezi veya dağınık yapıda sunulmasına ilişkin stratejik karar sorusunun cevabı alınmadan uygulamaya konulması sebebiyle orta vadede kamuya ve vergi mükellefi kullanıcılara sosyal ve ekonomik getiri riski taşımaktadır” ifadesine yer verildi.

Boş portal sendromu

Kullanıcının portala rağbet etmemesinin tüm dünyada “Boş portal” sendromu olarak isimlendirildiği belirtilerek, İngiltere’de bile bu tür sorunlar yaşandığı kaydedildi. Sendromun yüzde 30 başarısızlığa neden olacağı ifade edilirken, bunun için hemen bir strateji belirlenmesi gerektiği de anlatıldı.

Rapor haziranda Başbakanlık’a ulaştı. Buna karşın Türk Telekom, şartnameyi bir ay sonra 14 Temmuz’da onayladı. İhalenin önümüzdeki günlerde sonuçlandırılacağı öğrenildi.

Meclis gündemine geliyor

CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu ise olayı bir soru önergesi ile TBMM’ye taşımaya hazırlanıyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle vereceği soru önergesiyle ilgili bilgi veren Coşkunoğlu, yabancı bir firmaya yaklaşık 1 milyon dolar ödenip hazırlatılan raporun dikkate alınmamasını anlayamadığını söyledi. Coşkunoğlu şöyle devam etti: “Kimin ne yapmak istediği belli değil. At arabanın önüne geçiyor. Türk Telekom’un bu projeyi yönetme yeteneği var mı, belli değil. Ben olmadığını düşünüyorum. Bu her şeyden önce güvenlik konusu ve belli bir uzmanlık gerektiriyor. Ortada strateji yoksa bu ihaleyi nasıl yapıyorsunuz, anlamak mümkün değil” diye konuştu.

‘e-Devlet Kapısı’ nedir?

“e-Devlet Kapısı” adı verilen projeyle devlet kurumlarının elektronik ortamda verdikleri hizmetler bir çatı altında toplanacak. e-Devlet Kapısı vatandaşın tek bir vatandaşlık numarası ile kendisini tanıtarak tüm devlet hizmetlerinden online yararlanabilme imkanı sağlayacak. ABD’de de uygulanan sistem vatandaşların devlet hizmetleri veya her türlü bilgi edinme için İnternet’teki ilk temas portalı olacak. e-Devlet Kapısı vatandaşların statüsü her ne olursa olsun (öğrenci, devlet çalışanı, özel sektör çalışanı, işletmeci, girişimci vb.) elektronik ortamda ihtiyaç duyulan her kaynağa ulaşımı sağlayan ilk kapı olacak.


Kaynak : Akşam, 26.08.2005


Geri Arkadaşına Gönder

Bir dayanak noktası verebilirseniz bana, dünyayı yerinden oynatabilirim.
Arşimet

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA