14 Kasım 2018 Çarşamba
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

100 dolarlık dizüstü projesi Apple'sız...

100 dolarlık dizüstü projesi Apple'sızGelişmekte olan ülkelerdeki öğrenciler için özel olarak tasarlanan 100 dolarlık dizüstü bilgisayara Apple'ın verdiği ücretsiz OS X işletim sistemi desteği teklifi, projenin sahibi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından geri çevrildi. Mütevazı ve sıra dışı bir tasarım anlayışıyla geliştirilen 100 dolarlık dizüstüler, fakir ülkelerdeki öğrencileri bilgi teknolojisiyle tanıştıracak.


MIT tarafından bir süredir geliştirilmekte olan 100 dolarlık dizüstü bilgisayar, günden güne gelişmekte olan ülkelerin yanı sıra dev bilişim şirketlerinin de ilgisini çekiyor. Bu şirketlerden birisi olan Steve Jobs önderliğindeki Apple, projenin mimarı MIT'ye bilgisayarlar için ücretsiz yazılım desteği vermeyi teklif etti. Fakat MIT, arasında OS X'in de bulunduğu bu zengin yazılım desteği teklifini geri çevirdi.

MIT profesörlerinden Dr. Seymour Papert konuyla ilgili yaptığı açıklamada Apple'ın teklifini geri çevirmelerinin sebebi olarak OS X'in açık kaynak olmamasını gösterdi. Apple ise konuyla ilgili olarak yorum yapmayı reddetti. Apple'ın dahil olmak istediği projede AMD, Google ve Red Hat gibi dev firmalar destekçilik yapıyor.

Mütevazı özellikler, düşük maliyet

Hala geliştirilme aşamasında olan dizüstü bilgisayarın prototipinde bir AMD işlemcisi yer alıyor ve Red Hat tarafından sağlanan Linux tabanlı açık kaynak bir işletim sistemi bulunuyor. Dizüstü bilgisayardaki açık kaynak yazılımın patent korumalı olmaması nedeniyle serbestçe kopyalanabiliyor.

100 dolarlık dizüstü bilgisayarda minimalist bir tasarım anlayışı uygulanarak maliyet düşük tutuluyor. Bilgisayarda standart dizüstü bilgisayarların aksine 8 inçlik bir ekran bulunuyor. İki işlevli olan bu ekran kelime işlem durumunda yüksek çözünürlüklü monokrom renkte, İnternet'te gezinmek için de düşük çözünürlüklü fakat renk desteğiyle çalışıyor.

Ürünün en ilginç özelliğiyse enerji destek birimleri. Bilgisayarda elektrikle çalışan normal bir güç adaptörünün yanı sıra, elektriğin olmadığı durumlarda kullanılabilen dinamo destekli bir çevirme kolu bulunuyor. Bilgisayarda ayrıca kablosuz ağ desteği bulunuyor ve diğer bilgisayarlarla kolay bir şekilde ağ kurabiliyor.

100 dolarlık bilgisayarlardan 150 milyon adet üretilmesi planlanıyor. Bunun için de bu bilgisayarlardan faydalanmak isteyen devletlerin toplamda 15 milyar dolar sağlaması gerekiyor. Proje, 2006 sonunda 2 milyon bilgisayarın üretimine başlanması için AMD, Red Hat, Google, News Corp ve Brightstar'dan ikişer milyon dolarlık bir bütçe almış bulunuyor.


Kaynak : 18 Kasım 2005, Hürriyet İnternet


Geri Arkadaşına Gönder

Akıllı insan aklını kullanır, daha akıllı insansa başkalarının aklını da kullanır.
Bernard Shaw

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA