14 Kasım 2018 Çarşamba
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

Otobüslere de yazarkasa geliyor.

20 Ocak 2006
Otobüslere de yazarkasa geliyor

A.A.

Kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında, şehirlerarası yolcu taşıma biletleri de bilgisayar bağlantılı yazarkasalar ile hazırlanacak. Biletlerde, yolcunun doğum yeri, doğum tarihi ve baba adı da yer alacak.

Şehirler arasında karayolu ile yapılan yolcu taşıma işlerindeki belge düzeni, hazırlanan bir Tebliğ Taslağı ile yeni esaslara bağlanıyor. Taslakla, şehirler arası otobüs firmalarının kendi otobüsleri ya da acente ve bağımsız otobüs firmalarına yaptırdıkları yolcu taşıma hizmetleri karşılığında düzenleyecekleri belgelere ilişkin uygulamada, köklü değişikliğe gidiliyor.

BİLETLER YAZARKASADAN ÇIKACAK

Yeni sistemle şehirler arası yolcu taşıma biletlerinin, artık elle ya da kurum içi bilgisayar sistemiyle doldurulması işlemi son buluyor. Gelir İdaresi, son olarak akaryakıt pompalarında uygulamaya koyduğu yazarkasayı, otobüs firmaları için de devreye sokuyor. Yeni sistemde şehirler arası yolcu taşıma biletlerinin bilgisayar bağlantılı yazarkasalar aracılığı ile hazırlanması öngörülüyor.

Bunun için imalatçı firmalar, Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan alacakları onayla, istenilen bilgilere yer verecek bilet yazarkasalarını imal edecek. Söz konusu yazarkasalar, daha sonra otobüs firmaları ile acentaların kullanımına sunulacak. Böylece şehirler arası yolcu taşımacılığı, Türkiye çapında kayıt altına alınacak. Gelir İdaresi yetkilileri, bilet yazarkasalarına ilişkin onay işleminin, ilgili Tebliğin yayımlanmasının ardından kısa sürede tamamlanacağını ve yeni sisteme hızlı bir geçiş yapılacağını bildirdiler.

İLK AŞAMADA İHTİYARİ, DAHA SONRA ZORUNLU

Bu arada şehirler arası yolcu taşıma biletlerinin yazarkasalar kanalıyla hazırlanması işlemi, ilk aşamada ihtiyari (isteğe bağlı) olacak. Ancak bir geçiş döneminin ardından, sektörün tümünün kayıt altına alınması için uygulama, ileride bütün işletmeler için zorunlu hale getirilecek.

Yazarkasalı biletlerde mükellefe ait bilgiler (Ad, soyad, ünvan, adres, bağlı olunan vergi dairesi ve vergi kimlik numarası), otobüs işletmesinin adı ile tarih, saat ve fiş numarasının bulunması zorunlu olacak. Bilette yolcunun kimlik bilgileri bölümünde ad ve soyadın yanı sıra baba adı, doğum tarihi ve doğum yerine yer verilebilecek. Hareket bilgileri bölümünde de tarih, saat, koltuk numarası, gidilecek yer, terminal ve peron bilgileri bulunacak. Faaliyetlerinde bilgisayar bağlantılı yazarkasaları kullanan ve müşterilerine belirlenen şartlara uygun fiş veren firma ya da acentalar, başka yolcu taşıma bileti düzenlemeyecek. Biletin aslı müşteriye verilecek, nüshası ise Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca saklanacak.

DİĞER HUSUSLAR

Bilgisayar bağlantılı bilet yazarkasalarıyla ilgili diğer esaslar da şu şekilde belirlendi:
-Yolcu taşıma biletlerinin bizzat otobüs işletmecileri veya bunların şubeleri tarafından düzenlenmesi halinde bilet, otobüs işletmecisi mükellefe ait yazarkasadan verilecek. Bu şekilde biletin mükellef bilgileri bölümünde otobüs işletmecisine ait bilgiler yer alacak.
-Yolcu taşıma biletinin acenteler tarafından düzenlenmesi halinde biletin mükellef bilgileri bölümünde ilgili acenteye ait hususlara yer verilecek. Biletin hareket bilgileri bölümüne ise otobüs işletmecisi firmanın adı yazılacak.
-Düzenlenen biletlere ilişkin bilgiler, bilgisayar bağlantılı yazarkasa sistemleri uyarınca aynı anda otobüs işletmecilerine ait bilgisayar sistemlerine gönderilecek.
-Otobüsün seyri sırasında yoldan yolcu alınması halinde, bağımsız otobüs sahipleri kendi adlarına bastırmış oldukları yolcu taşıma biletlerini kullanacak.

ACENTALAR DA FİRMA BİLETİ VEREBİLECEK

Bu arada bir başka değişiklikle, şehirler arası yolcu taşıma işiyle uğraşan otobüs firmaları, otobüslerinde taşıyacakları yolcular için acentelere kendi biletlerini kullandırabilecek. Aynı şekilde kendi biletlerini kullandırmak suretiyle acenteler vasıtasıyla bağımsız otobüs sahiplerine de yolcu taşıttırabilecek.

Acente, otobüs işletmecisi tarafından kendisine verilen yolcu taşıma biletini, her nüshasına kendi unvanını, adresini, vergi dairesini ve vergi kimlik numarasını içerir kaşeyi basmak suretiyle düzenleyecek. Bunları da yolculara, yolcu listelerini de otobüs işletmesine bağlı otobüslere veya bağımsız otobüs sahiplerine verecek.
Acente aldığı komisyon tutarına ilişkin otobüs işletmecisi firma adına, yolcu listesini alan bağımsız otobüs sahipleri de otobüs işletmecisine fatura düzenleyecek. Gelir İdaresi Başkanlığı, Tebliğin yayımından sonra yeni düzenlemelere aykırı hareket edenlere, her bilet için 129 YTL para cezası uygulayacak.


Kaynak : Hürriyet, 20 Ocak 2006, A.A.

Geri Arkadaşına Gönder

Erdemin armağanı onurdur.
Cicero

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA