14 Kasım 2018 Çarşamba
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

Sanal kumara yasak.

14 Mart 2006
Sanal kumara yasak

A.A.

Türkiye'de her ay 1.5 milyonun üzerinde kişinin yaklaşık 2 milyon dolar yatırdığı internet ortamındaki talih oyunlarına yasak geldi. Günümüzde dünya genelinde internette şans oyunları oynatan 6 bini aşkın site bulunuyor.

Maliye Bakanlığı'nın bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmeliği ile talih oyunlarının bilgisayar, internet, interaktif televizyon, cep telefonu ve diğer bilişim ortamlarında kanunsuz olarak oynatılmasının takibi ve denetimi ile bu oyunlara ilişkin ilan ve reklam yasağı konusu düzenlendi.

Yönetmeliğe göre, sanal ortamda talih oyunları işletmeleri kurulamayacak, araç ve benzeri aletler çalıştırılamayacak. Her ne ad altında olursa olsun talih oyunları oynanmasına yönelik sanal ortam oluşturulamayacak ve bu ortamda talih oyunu düzenlenip, oynatılamayacak.

Sanal ortam üzerinden talih oyunlarının oynanmasına yönelik gerçek ve tüzel kişilerin ilan ve reklamları yapılamayacak. Farklı bir görüntü ile tüketiciyi aldatıcı, yanıltıcı, istismar edici, özendirici reklam faaliyetinde de bulunulamayacak.

SANAL OYUNLARIN TAKİBİ VE DENETİMİ

Yeni düzenleme çerçevesinde, sanal oyunların ilan, reklam ve diğer faaliyetleri Milli Piyango İdaresi Talih Oyunları Daire Başkanlığı'nca takip edilecek. Başkanlık, sanal ortamda oyun düzenleyen, ilan ve reklam yasağına uymayan kişi ve kuruluşları tespit edecek. Bu kişiler hakkında İdarenin denetim elemanları ya da denetim yetkisi verilen personel
kanalıyla, Milli piyango İdaresi Genel Müdürü'nün de onayı alınarak inceleme ve araştırma başlatılacak.

Kanun dışı olarak talih oyunları oynatan ya da ilan, reklam veren gerçek ve tüzel kişilere ilişkin ayrıntılı bilgiler ile bu oyunların oynatıldığı, ilan veya reklamının yayınlandığı sanal ortamların adresleri, menşei, ülke veya ülkeleri, biliniyorsa oyunları oynatan kişiler ve oyunların oynandığı ya da ilan ve reklamlarının yayınlandığı sanal ortamlarla ilgili tedbir alınması için inceleme ve araştırma raporu düzenlenecek. 30 gün içinde tamamlanacak bu rapor, Talih Oyunları Dairesi'nce idari ve adli merciler nezdinde hukuki sürecin başlatılması için Hukuk Müşavirliği'ne intikal ettirilecek.

YARGIYA BAŞVURU

Hukuk Müşavirliği de inceleme raporu ile tespit edilen talih oyunlarına ilişkin sanal ortamlara veya internet sitelerine hizmet veren servis sağlayıcılarının sitelerine yönelik hizmet ve yayınların durdurulması, yasak eylemlerin de cezalandırılması istemiyle derhal yargı mercilerine başvuracak.

İnceleme raporunda, sanal ortamda talih oyunlarına ilişkin ilan ve reklam bulunduğu bilgisi yer alıyorsa, bu durum gereğinin yapılması için ayrıca Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bildirilecek. Yargının talih oyunu oynatan sanal ortamların faaliyetlerinin durdurulmasına karar vermesi halinde, Hukuk Müşavirliği, yasaklama kararını hemen Telekomünikasyon Kurumu'na iletecek. Bu arada Milli Piyango İdaresi, sanal ortam üzerinden oynatılan kanun dışı oyunların engellenmesi, vatandaşların da bilinçlendirilmesi için ilgili kamu kuruluşları, sivil toplum örgütleri, gerçek ve tüzel kişiler ile işbirliği yapacak.

Milli Piyango İdaresi'ne göre, günümüzde dünya genelinde internette şans oyunları oynatan 6 bini aşkın site bulunuyor.
Türkiye'de de her ay 1.5 milyonun üzerinde kişi bu tür oyunlara yaklaşık 2 milyon dolar yatırıyor.


Kaynak : Hürriyet, 14.03.2006

Geri Arkadaşına Gönder

Ayakkabım yok diye üzülürdüm, taki sokakta ayakları olmayan bir adam görünceye kadar.
Balzac

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA