14 Kasım 2018 Çarşamba
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

Dünya Su Günü Basın Duyurusu.

DÜNYA SU GÜNÜ BASIN DUYURUSUBirleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerio’da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün "Dünya Su Günü" olarak kutlanmasına karar vermiştir. Dünya Su Günü 1993 yılından bu yana her yıl 22 Mart Günü tüm dünyada, suyun, toplum ve canlı hayatındaki yerini ve önemini anlatmak amacıyla farklı temaları tartışan etkinliklerle gerçekleştiriliyor .

Su, yaşamın ve bireylerin en temel gereksinimi. Hemen bütün sosyal ve ekonomik faaliyetlerin sürdürülmesi temiz ve yeterli suya sahip olmakla mümkün. Günümüzde yaklaşık 2.4 milyar insan yetersiz ve kalitesiz su nedeniyle sağlıksız koşullarda yaşamaktadır. Özellikle az gelişmiş ülkelerde ortaya çıkan hastalıkların %10’u yetersiz ya da sağlıksız sudan kaynaklanmaktadır. Araştırma sonuçları son 10 yıl içerisinde küresel su talebinin 6-7 kat arttığını gösteriyor. Bu oran dünya nüfusu artış oranının iki katından daha fazla. Öte yandan, dünya nüfusunun 2025’de 8.3 milyara, 2050’de ise 10-12 milyara ulaşacağı düşünüldüğünde, su yetersizliği nedeniyle insanlığı büyük felaketlerin beklediğini bugünden tahmin etmek zor olmasa gerek.

Türkiye su zengini bir ülke değildir. Hemen yanındaki Ortadoğu ülkeleriyle karşılaştırıldığında daha iyi konumda görünse de, kişi başına düşen ortalama 1300 m3 su miktarı ile ülkemiz uluslararası ölçütlere göre su sıkıntısı çeken ülkeler içinde değerlendirilmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de suya olan gereksinim her geçen gün artarken, kirlenme ve yanlış kullanım nedeniyle su kaynaklarımız hızla azalmakta ve Ülkemizi gelecekte zor günler beklemektedir.

Yanlış politika ve uygulamalar nedeniyle her geçen gün akarsularımız, yeraltı sularımız ve göllerimizin durumu biraz daha kötüleşiyor ve kullanılamaz hale geliyor. Yer altı sularımız. Orta Anadolu’da son 15 yılda aşırı kullanım nedeniyle 17-18 metre düştü ve bu düşüş her yıl artarak devam ediyor. Son elli yıl içerisinde yaklaşık 1 300 000 hektara yakın sulakalanını kaybetti Türkiye... Yani üç tane Van Gölü artık yok... Kısıtlı yağışlara rağmen bir zamanlar Sulakalanlar bakımından Türkiye’nin en zengin yörelerinden biri olan Orta Anadolu’da neredeyse bütün sulakalanlar kurudu. Suğla Gölü(16 500 ha.), Samsam Gölü (830 ha.), Tersakan Gölü (6 400ha.) Yarma Bataklığı (10 000 ha.) Arap Çayırı (20 000 ha.) Hotamış Sazlığı (16 500 ha), Eşmekaya Sazlıkları (11 250 ha.) Karapınar Ovası (15 200 ha.) Ereğli Sazlıkları ( 21 500 ha.), sadece Konya Ovası’nda kaybettiklerimiz toplam 115 180 ha. Ya kaybetmek üzere olduklarımız! Türkiye’nin tuz deposu Tuz Gölü, en büyük tatlı su gölü Beyşehir ve Eber, Akşehir ve daha bir çoğu. Ya kurutuyoruz, ya kirleterek kullanılmaz hale getiriyoruz.

Dünya Su Gününde bir kez daha yetkililer sesleniyoruz! Bütün Anadolu’yu çöle çevirmeden, bu yanlışa dur deyin !
BİLGİ İÇİN

Osman Erdem

Kuş Araştırmaları Derneği
GenelKoordinaatörü

E-mail: href="mailto:osmanerdem@kad.org.tr" osmanerdem@kad.org.trTarget="_BLANK">osmanerdem@kad.org.tr>

Tel: 0312 4198287
Faks: 0312 4198179

Geri Arkadaşına Gönder

Düşünme olmaksızın öğrenme emek kaybıdır. Öğrenme olmaksızın düşünme ise tehlikelidir.
Konfiçyüs

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA