14 Kasım 2018 Çarşamba
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

Nüfusunu bile saymasını bilemeyen ülke yönetilemez.

'Nüfusunu bile saymasını bilemeyen ülke yönetilemez'

Rifat Hisarcıklıoğlu, 'Kartepe Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, nüfusunu, sanayisini sayamayan, ne ürettiğini bilmeyen bir ülkenin ekonomisini yönetemeyeceğini söyledi


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, nüfusunu ve sanayisini sayamayan, ne ürettiğini bilmeyen bir ülkenin ekonomisini yönetemeyeceğini söyledi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği ve TOBB tarafından İzmit'te düzenlenen 'Kartepe Ekonomi Zirvesi'nde Hisarcıklıoğlu, "'Gel arkadaş, sana teşvik veriyorum. 49 ilde ne yaparsan yap' anlayışıyla hâlâ un fabrikası, tekstil konfeksiyona teşvik veriliyor. Ama yoksulluğu yenmenin tek yolu yatırımdan, üretimden, istihdamdan, ihracattan geçiyor. İşin formülü bu" dedi.

Açık sıfıra gidiyor
Türkiye'nin tarihinde ilk kez sıfır bütçe açığına doğru gittiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, bu durumun tam olarak deklare edilmediğini ancak sıfır bütçe açığına gidişin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.
Hisarcıklıoğlu, "Emir almaktan hoşlanmıyorsak, 'Kemikli duruş sergilenmiyor' diye sitem ediyorsak bütçe açığı verdirmemeliyiz" diye konuştu.

300 bin istihdam
2005'te 591 bin kişinin SSK'lı olduğunu, 900 bin kişinin ise tarım sektöründe işsiz kaldığını belirten Hisarcıklıoğlu, sanayide 300 bin, hizmetler sektöründe 700 bin, inşaat sektöründe 200 bin kişiye istihdam imkânı verildiğini, böylece toplam 1 milyon 200 bin kişiye istihdam yaratıldığını, ancak tarımdaki işsiz sayısı çıkarıldığında toplam 300 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, 2005'te işsizler ordusuna 400 bin kişinin katıldığını bildirdi. TÜİK verilerine göre, Kasım-Aralık 2005 ve Ocak 2006'da işsiz sayısı 596 bine çıktı.


'Türk Malı' yazıyor ama ithalatla üretiyoruz
Türkiye'nin sanayi politikasının bulunmadığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Avrupa'da satılan her 2 televizyondan birinin Türk malı olduğunun söylendiğini, ancak bu satılan televizyonların yüzde 97'sinin ithalata bağlı ara malıyla üretildiğini ve üstünde 'Türk Malı' yazdığını söyledi.
TOBB Başkanı, 2002-2005 yılları arasındaki yüzde 32'lik kümülatif büyümenin 3.8'inin kamu tarafından, geri kalan yüzde 28'inin ise özel sektör tarafından yaratıldığını bildirdi.


'Vergi arttığında kayıt dışılık da artar'
Vergilerin 2005'te yüzde 18 oranında, yani 16 katrilyon lira arttığını, bu durumun da ekonomideki büyümenin hissedilememesinin nedenlerinden biri olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, vergi ne kadar artarsa kayıt dışının da o kadar artacağını söyledi.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, geçen yıl ham petrol ithalatının azaldığını, ancak trafiğe çıkan araç sayısının yüzde 65 arttığını belirterek, bu durumun kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmadığını gösterdiğini dile getirdi.


Kaynak : Milliyet, 28.03.2006

Geri Arkadaşına Gönder

Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz.
Claude Peppeer

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA