13 Kasım 2018 Salı
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

Denizden çıkardığı ayak top sektiriyor.

16 Nisan 2006
Denizden çıkardığı ayak top sektiriyor

Uğur DÜNDAR- Mine ÖZBEK

Astsubay Abdullah Eği’nin sol ayağı, Bozcaada Limanı’nda halata takılıp kopmuş ve denize düşmüştü. Dalgıç Kerim Kılavuz’un dalıp çıkardığı ayak yedi saatlik bir operasyonla dikildi. 8 yıl sonra astsubay ile dalgıcı ARENA buluşturdu. Assubay Eği artık sol ayağıyla top oynayacak kadar sağlıklıydı.

BUNDAN tam 8 yıl önce, fırtınalı bir şubat günü, Çanakkale açıklarında devriye görevi yapan karakol gemisi TCG Koçhisar’ın Komutanı Binbaşı Erol Çokkeser, Bozcaada Limanı’na sığınmaya karar verdi.

Yanaşma manevrası yapılırken, güverteden rüzgárın uğultusunu bile bastıran acı bir çığlık duyuldu. Güvertede görevli Astsubay Abdullah Eği, sol ayağını halat düğümüne kaptırmış ve gemi aniden açılınca ayak bilekten kopup denize fırlamıştı.

İLK ÖNCE BULUNAMADI

Kaza duyulur duyulmaz tüm ada halkı yardıma koşmuştu. İlk müdahale için hemen sağlık ocağına kaldırılan kazazede astsubayın dayanılmaz ağrıları morfinle durdurulmaya çalışılırken, adalı dalgıçlar da göz gözü görmeyen havada buz gibi denize dalmaya başlamışlardı. Kopan ayağın bulunması halinde hemen naylona sarılarak buz dolu bir poşete konması ve yaralıyla birlikte en kısa sürede Haydarpaşa Gülhane Tıp Akademisi Hastanesi’ne (GATA) nakledilmesi gerekiyordu.

Saatlerin ilerlemesine karşın dalgıçların hiçbiri kopan ayağı bulmayı başaramamıştı.

KAHRAMAN DALGIÇ SAHNEDE

Umutların tükendiği bir anda, hayatını balıkçılık ve sünger avcılığıyla kazanan Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu dalgıç Kerim Kılavuz iskelede görüldü.

Kerim dalgıç, vaktiyle adada görevli bir komando yüzbaşının kendisine yaptığı bir iyiliği unutmamış ve askere olan şükran borcunu ödemenin zamanı geldiğine inanmıştı. Kazadan bir buçuk saat sonra liman içine daldı ve başardı. Kopuk ayağı buldu.

İNSANLIK ÖLMEMİŞ

Kerim Kılavuz ayakla su üstünde göründüğünde iskelede bir alkış tufanı koptu. Herkes sevinçten ağlıyordu. Tarihin akışını değiştiren savaşların yaşandığı Çanakkale, "İnsanlık ölmemiş be kardeşim!" dedirten bir kahraman daha yaratmıştı. Mucizenin bundan sonra da devam etmesi gerekiyordu. Acaba ayak yerine dikilmeye uygun bir biçimde mi kopmuştu? Suda geçen bir buçuk saat içinde yılan balıkları, ya da ahtapotlar, ayaktan bir parça koparmış olabilir miydi?

SAATE KARŞI YARIŞ

Feribotla karşıya geçirilen kazazedeye ilk cerrahi müdahale Çanakkale Deniz Hastanesi’nde yapıldı. Hasta oradan helikopterle İstanbul’a doğru yola çıkarıldı. Çorlu’ya gelindiğinde iyice karanlık bastığı için hasta ve kopan ayağı helikopterden alınarak bir ambulansla yola devam edildi. GATA’daki mikrocerrahi ekibi hazır bekliyordu.

Tam yedi saat süren başarılı bir operasyon sonunda Abdullah Eği’nin kopan ayağı yerine dikilmiş ve ilk kan akışı sağlanmıştı. Operasyonu yapan değerli cerrahlara göre bu çok olumlu bir sinyaldi. Ama asıl büyük bekleyiş bundan sonra başlayacaktı. Kopan ayağın komplikasyona yol açıp açmayacağı zaman içinde belli olacaktı. Bunun için de zamana ihtiyaç vardı. Doktorların önerilerini aksatmadan uygulayan Eği aradan geçen süreçte tamamen iyileşti ve Deniz Kuvvetleri’ndeki görevine dönmeyi başardı.

ARENA’NIN SÜRPRİZİ

Geçen cuma onun doğum günüydü. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu’nun özel izniyle İstanbul’a gelen Abdullah Eği’ye ARENA ekibi büyük bir sürpriz yaptı. Onun kopuk ayağını denizden çıkardığı gün dalgıçlığı bırakan ve halen Bozcaada’daki rüzgár enerjisi tesisinde müdürlük yapan Kerim Kılavuz, ARENA ofisindeki doğum günü partisinin sürpriz konuğu oldu.

Kerim Kılavuz’a şükran duyguları ve sevinç gözyaşları içinde sarılan Abdullah Eği, "Siz benim yeniden doğmamı sağlayan kader ağabeyimsiniz. Hayatım boyunca hep ağabeyim olarak kalacaksınız. Size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Bu benim yeniden doğduktan sonra kutladığım 8’inci doğum günüm" diyordu. Kerim Kılavuz’un bakışları ise onun hiç aksamadan yürüyen sol ayağındaydı. O da gördüklerine inanamıyordu. "Doğrusu böylesine kusursuz yürüyebileceğini tahmin etmiyordum. Doktorlara bravo doğrusu!.." diyordu.

İşte sonuç

SOHBETİN ardından Abdullah Eği, ayağındaki iyileşmeyi gösterebilmek için bir futbol topu istedi. Topu alıp stüdyoya indik. Topun başına Abdullah, kaleye de Kerim Kılavuz geçti. Hepimiz merak içinde beklerken Abdullah’ın kopan ayağıyla attığı şut doksandan ağları bulmuştu bile.

Kerim Kılavuz ona sevgiyle sarılıp, "Mucize devam ediyor! Güneydoğu’da kahpece kurdukları mayın tuzaklarıyla yurdu savunan Mehmetçiğin ayağını, bacağını koparanlar, bu insanlık dersinden ibret alsınlar" dedi.

KERİM Kılavuz olay gününü anlatıyor:

"Su öylesine bulanıktı ki, ilk metrelerde hiçbir şey göremedim. Yaklaşık 6-7 metre derinlikte ilerlerken gözüme bir çorap ilişti. Dikkatlice bakınca çorabın şişkin olduğunu fark ettim. Çorabı elime alıp şöyle bir yokladım ve kopuk ayağın içinde olduğunu anladım. O anda içim öylesine rahatladı ki, kelimelerle izah edemem. Vaktiyle batmak üzere olan köhne teknemi beş kuruş almadan tamir ettiren askere olan şükran borcumu ödemiş olmanın sonsuz mutluluğunu hissediyordum. Suyun üstüne çıkmayı beklemeden hayatımın en önemli kararını da vermiştim. Artık dalgıçlığı bırakacaktım. Çünkü denizlerde erişebileceğim en büyük başarıya ulaşmış, bir insanı, belki de hayatı boyunca ayaksız yaşamaktan kurtarmıştım."

Benim kader ağabeyim

Astsubay Eği, Dalgıç Kılavuz’a sarılırken "Yeniden doğmamı sağlayan kader ağabeyimsiniz" dedi.Kaynak : Hürriyet, 16.04.2006


Son Yorum Sayısı: 3


emre yılmaz 16/04/2006 - 11:47
çok duygulandım.güzel, gerçek bir insanlık davranışı.zaten az da olsa bu iyi niyetli, güzel ahlaklı insanlar sayesinde gemilerimiz yüzüyorrr. ARAMIZDA İNSANLIKTAN NASİBİNİ ALMAYAN "KATİLLİKLE,TECAVÜZLE,GASPLA VB UĞRAŞANLAR OKUSUN DA İNSANLIĞI ÖĞRENSİNLER"ENES KUDALAK 16/04/2006 - 11:33
HELAL OLSUN BU SEFER TÜRKİYE KAZANDIM.Necati ÖZTÜRK 16/04/2006 - 11:18
Olaydan etkilenmemek mümkün değil. Olayın son anı da düşünülecek olursa, herhalde dünyada benzeri olmayan bir vakadır. Burada, assubayımızın kopan ayağını denizin derinliklerinde bulan sayın Kılavuza, yedi saatlik bir operasyonu özveri ile gerçekleştiren sağlık ekibine ve emeği geçen herkese taktirlerimi sunuyorum. Aslında bu kişilerin ödüllendirilmesi gerektiğine de inanıyorum.


Geri Arkadaşına Gönder Bu Haber İçin Yorum Yazabilirsiniz
Haber Hakında Yazılan Yorumlar..
1972*2*serdümen er necmettin ışıtan » 30.11.2008
elk.er » 17.08.2008
sevgili komutanım » 17.08.2007
1997 /4 SERDÜMEN ER RAMAZAN YALÇIN » 21.02.2007
TCG koçhisar 1996 askeri » 8.01.2007

Bilgiyi nasıl kullanmaları gerektiğini bilmeyen insanlar, 21. Yüzyılda başarılı olamayacaklar.
Joe Turow

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA