14 Kasım 2018 Çarşamba
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

Internete, 'Devlet Filtresi' geliyor.


Internete, 'devlet filtresi' geliyor

ANKARA 25.01.2007 TSI 20:25

Dünyada 40 milyonu aşkın internet sitesinin yayın yaptığını bildiren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "İlaç, derde deva olduğu gibi yan etkisi de vardır. İnternette yerinde kullanılırsa sorun yok ama yan etkisi de olabiliyor. Dünya bununla mücadele ediyor" dedi.
Bakan Yıldırım, TBMM'de yaptığı konuşmada, Türkiye'de okur-yazarlık oranının yüzde 92'lere ulaştığı bir dönemde ülkelerin gelişmişliğinin bilgisayar okur-yazarlığıyla ölçülmeye başlandığını aktarak, "Okur-yazar yaptığımız çocuklarımız, bizleri bilgisayar okur-yazarlığı konusunda eğitecek. Onlar bu işi çok çabuk kavrıyor, anlıyor'' diye konuştu.

Türkiye'de 2002 yılında 23 milyon cep telefonu kullanıcısı olduğunu, bugün bu sayının 53 milyona ulaştığını belirten Yıldırım, 3 yıl sonra nüfus kadar cep telefonu kullanıcısı olacağını belirtti. Teknolojinin hızlı geliştiğine dikkat çeken Yıldırım, 5 yıl sonra cep telefonuyla evin kapısının açılması, fırındaki yemeğin pişip pişmediğinin kontrolünün yapılması halinde şaşırılmaması gerektiğini söyledi. İnternet kullanıcı sayısının 2002 yılında 4 milyon olduğunu, bu sayının 2006 yılında 19 milyona ulaştığını kaydeden Yıldırım, "Toplu erişim merkezi olan internet kafeler, hayatın kaçınılmaz ihtiyacıdır. Günümüzde 20 bin internet erişim merkezi var. Zararlı sitelerin denetiminin sağlanması için internet suçlarına ilişkin kanun tasarısı hazırlandı. Bu yasanın çıkarılması halinde internet üzerinden işlenebilecek suçların tanımı ve cezalandırılması öngörülecek. Bu yasayla, bu alan kontrol altına alınacak. Çocuk istismarı, cinsel istismar gibi konular taranıp, gerekli tedbirler alınacak. İlaç, derde deva olduğu gibi yan etkisi de vardır. İnternet de yerinde kullanılırsa sorun yok ama yan etkisi de olabiliyor. Dünya bununla mücadele ediyor" ifadelerini kaydetti.
Yıldırım, "Önceleri bilgiyi almak için Çin'e dahi gidilmesi tavsiye edilirdi. Şimdi Çin'e gitmeye gerek yok. İnternet aracılığıyla bilgi elimizin altında. Faydalı bilgilerin alınması için altyapı kurmak bizim görevimiz" diye konuştu.

Yıldırım bilgi çağında internete karşı olmak gibi bir düşüncenin söz konusu olamayacağını belirtti. "Biz bunu yasaklamayı değil, doğru kullanmayı hedefliyoruz" diyen Yıldırım konuya ilişkin 8 maddelik yasa tasarısının Meclis'e sevkedildiğini söyledi.

FİLTRELERE ENGELİ
Türkiye'de 19 milyon internet kullanıcısı olduğunu belirten Yıldırım, internet üzerindeki zararlı sitelerin %98'inin yurtdışı kaynaklı olduğunu kaydetti. Yıldırım yeni yasa tasarısıyla bu sitelerin Türkiye'ye girişi sırasında filtreleneceğini ve yurt içinde de içerik ayıklamasına tabi tutulacağını anlattı.

TBMM Genel Kurulu'nda söz alan Devlet Bakanı Beşir Atalay, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın (TİKA), Türkiye dış politikasında önemli ve güçlü bir enstrüman haline geldiğini söyledi. Türkiye'yi güçlü teknik yardım kuruluşu haline getirmeyi amaçladıklarını bildiren Atalay, dış politikaya paralel olarak, TİKA'yı daha geniş bir coğrafyada temsil edilir hale getirdiklerini kaydetti. Atalay, TİKA'nın 18 ülkede koordinasyon ofisi bulunduğunu bildirerek, ofis bulunmayan birçok ülkenin de bu ofislerden faydalandığını kaydetti. Afrika'ya da açılım programı gerçekleştirdiklerini bildiren Atalay, "Giderek Türkiye nasıl uluslararası alanda daha etkin, daha aktif, daha güçlü bir aktör konumuna geliyorsa, buna paralel olarak da Türkiye'nin, kardeş, dost, gelişmekte olan ülkelere birikimini, teknik yardımını ileten kuruluşumuz da güçlü hale geliyor" dedi.

TİKA'nın yurt dışındaki temsilini güçlendirdiklerini ve teknik yardım konusunda da ilkeler getirdiklerini belirten Beşir Atalay, ''Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve KKTC başta olmak üzere Kafkaslar, Balkanlar, Ortadoğu, Filistin ve Afganistan ile yeni açılımımız olarak da Afrika'da, Türkiye'nin hem yardım elini daha fazla uzatacağız hem Türkiye'nin siyasi gücüne oralarda destek vermiş olacağız hem de bölge insanın hayatının iyileşmesine katkı sağlayacağız" şeklinde konuştu.


Kaynak : ANKARA 25.01.2007 TSI 20:25

Geri Arkadaşına Gönder Bu Haber İçin Yorum Yazabilirsiniz

Düşünen makinalardan gurur, düşünen insanlardan kuşku duyan bir çağda yaşıyoruz.
Beat

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA