14 Kasım 2018 Çarşamba
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

İçki ve sigara internette de satılacak

İçki ve sigara internette de satılacak

31 Ocak 2007


A.A.

Gelişen teknolojinin etkisiyle özellikle market alışverişlerini televizyon, internet veya diğer elektronik araçlarla yapan vatandaşlar, artık bu yolla içki ve sigara da alabilecek.

Danıştay 13. Dairesi, içki ve sigaraların internet, televizyon, faks ve telefon gibi elektronik ticaret araçları kullanılarak satışını yasaklayan yönetmelik hükmünü iptal etti.

Gima Gıda ve İhtiyaç Malzemeleri Şirketi, 24 Ağustos 2005 tarihli “Tütün Mamulleri, Alkol ve Alkollü İçkilerin Toptan ve Perakende Satışı ile Satış Belgelerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in 6. maddesinde yer alan “İş yerlerinden veya sanal bir iş yerinden internet, televizyon, faks ve telefon gibi elektronik ticaret araçları kullanılarak her türlü tütün mamulü ve alkollü içki satışı ve bu yöntemle satılan ürünün kapıda teslim edilmesi şeklindeki uygulamalar yapılamaz” hükmünün iptali istemiyle Danıştayda dava açtı. Danıştay 13. Dairesi, söz konusu yönetmeliğin ilgili hükmünü hukuka aykırı bularak, oy çokluğuyla iptal etti.

GEREKÇE

Dairenin gerekçesinde, dava konusu yönetmelik hükmündeki düzenlemenin, tütün, tütün mamulleri ve alkollü içkiler piyasasında faaliyet gösteren perakende satıcılara yönelik olduğu, toptan satıcıları kapsamadığına işaret edildi.
Söz konusu yönetmeliğin dayanağı olan, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumunun görev ve yetkilerine ilişkin düzenlemeleri içeren 4733 sayılı Kanun'da, tütün, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satış belgesinde yazılı iş yerinden doğrudan tüketicilere satılması gerektiği yolunda bir düzenlemeye yer verilmediği vurgulandı.

Bu nedenlerle söz konusu düzenlemenin yasal dayanağının bulunmadığı kaydedilen gerekçede, “Tüketicinin, tütün mamulü ve alkollü içkileri tanımadan ve bilmeden, söz konusu elektronik araçları kullanarak ürün siparişi veremeyeceği kuşkusuzdur” denildi.

Mesafeli satışların, “tütün mamulü ve alkollü içkilerin tüketiminden kaynaklanan zararları ortadan kaldırmak için alınan tedbirleri etkisiz hale getirecek riskler taşıdığı”nın öne sürüldüğü belirtilen gerekçede, şunlar kaydedildi: “Belirtilen elektronik ticaret araçları kullanılarak yapılacak satışın da yönetmelikte belirtildiği gibi kurumdan satış belgesi almış, açık ve tam adresi belli bir iş yerine sahip perakende satıcı tarafından yapılacağı aşikar olduğu gibi, söz konusu araçlar kullanılarak yapılacak satış yöntemi düzenlenirken, tütün mamulü ve alkollü içkilerin 18 yaşından küçükler tarafından satın alınmasını engelleyebilecek tedbirlerin de kolaylıkla alınabileceği hususunda kuşku bulunmamaktadır.”

KARŞI OY

Dairenin kararına katılmayan üyeler Faruk Öztürk ile Ali Öztürk'ün karşı oy gerekçelerinde, söz konusu düzenlemenin, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumunun, toplumu tütün mamulleri ile alkollü içkilerin zararlı etkilerinden koruma hedefine uygun nitelik taşıdığı ve dava konusu yönetmeliğin bu nedenle hukuka uygun olduğu belirtildi.


Kaynak : Hürriyet, 31.01.2007

Geri Arkadaşına Gönder Bu Haber İçin Yorum Yazabilirsiniz

Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.
İmam-I Azam

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA