13 Kasım 2018 Salı
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

İnternette fotoğraflı tuzak

İnternette fotoğraflı tuzak

6 Şubat 2007


A.A

Antalya'da bir inşaat şirketinin ortağının elektronik postasına kadın fotoğrafı göndererek iş başvurusunda bulunan kişi, virüslü programla iş adamının banka hesabının şifresini kırdı.


Antalya'da bir inşaat ve müteahhitlik şirketinin ortağı inşaat mühendisi Hüsnü Akbal, şirketin personel alımıyla ilgili verdiği iş ilanı için mail adresine özgeçmiş gönderildiğini gördü. İş adamının adresine gelen mailde bir kadın resmi ve altında “Seyahat engelim yoktur. Şirketinizde çalışmak istiyorum. CV bilgilerim için fotoğrafımı tıklayın” ibaresi yer aldı. Hüsnü Akbal, CV bilgileri için fotoğrafı tıkladığında, kadın fotoğrafı ve CV bilgileri aracılığıyla internet bankacılığında kullandığı vadesiz döviz hesabının şifresinin kırıldığı anlaşıldı.

Şifreyi kıran zanlının hesaptaki 4 bin 500 doları tekrar tekrar deneyerek havale yapmaya çalışmasını Akbal'ın hesabının bulunduğu bankanın görevlileri fark etti. Zanlı, Akbal'ın, hesabından para transferi konusunda kısıtlama yapması nedeniyle parayı başka bir hesaba aktarmayı başaramadı. Bu arada, hesabın bulunduğu bankanın internet şubesi yetkilileri, söz konusu hesaptan ısrarla para transferi yapılmak istenmesi üzerine Hüsnü Akbal'a bilgi verdiler.
Banka yetkilileri, Hüsnü Akbal'ın hesabına giren kişinin bilgisayarının IP numarasını tespit ettiler.

İş adamı Hüsnü Akbal, söz konusu göstermelik sahte isim, IP numarası ve yapılan işlemleri gösterir belgelerle birlikte Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Savcılığın, IP numarasının ait olduğu bilgisayarla kullanıcı kişiyi tespit etme çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

İş adamı Hüsnü Akbal, gazetecilere yaptığı açıklamada, iş başvurusu gibi gönderilen maildeki kadın resmi ve CV'yle birlikte gönderilen virüslü programla şifresinin kırıldığını belirterek, şöyle dedi:

“Hesabımda kısıtlı transfer talimatı verdiğim için şanlıydım. Çok uğraşılmasına rağmen param alınamadı. Ama herkes bu kadar şanslı olmayabilir. İnternet bankacılığını kullananlar, kendilerine gönderilen fotoğraflı dosyalar konusunda dikkatli olsunlar.”Kaynak : Hürriyet, 06.02.2007

Geri Arkadaşına Gönder

Elmas nasıl yontulmadan kusursuz olmaz ise; insan da acı çekmeden olgunlaşmaz.
Konfüçyüs

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA