14 Kasım 2018 Çarşamba
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

Bankalar Birliği: İnternet bankacılığı işlemleri hukuken geçerli

Bankalar Birliği: İnternet bankacılığı işlemleri hukuken geçerli

9 Şubat 2007


ANKA

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), internet bankacılığındaki işlemlerin geçersiz olduğu yönündeki beyanlara karşı, işlemlerde hiçbir sorun olmadığını duyurdu.

İnternet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin hukuki geçerliliği için ıslak veya e-imzanın gerekmediğini kaydeden TBB, bankalar ile müşterileri arasında imzalanan sözleşme hükümleri uyarınca şifre ile gerçekleştirilen işlemlerin hukuken geçerli olduğu ve tarafları bağladığını bildirdi.

TBB'den yapılan açıklamada, Telekomünikasyon Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Alkan'ın, elektronik ortamda yapılan işlemlerin geçerli olması için elektronik imza kullanılmasının şart olduğu ve bugüne kadar elektronik imza (e-imza) kullanılmadan internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilen fatura ödeme, para yatırma, elektronik fon transferi, havale gibi bankacılık işlemlerinin hukuken geçersiz olduğu beyanı anımsatıldı.

Hukuk sisteminde, düzenlenmesinde kanuni şekil şartı öngörülen sözleşmeler hariç olmak üzere, sözleşmelerin hukuki geçerliliğinin herhangi bir şekle tabi kılınmadığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

HUKUKİ GEÇERLİLİK ŞARTI YOK

"İnternet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin hiçbiri kanunen hukuki geçerlilik şartı aranan sözleşmelerden değildir. Bu nedenle, internet bankacılığı işlemlerinin hukuki geçerliliği için ıslak imza veya e-imza kullanılmasına gerek bulunmamaktadır. Açıklamalarda gerekli olduğu belirtilen e-imza, sözleşmelerde bir hukuki geçerlilik şartı olmayıp, işlemin bu işlemi gerçekleştiren kişi tarafından yapıldığını ispat etmek açısından gereklidir."

Hukukta geçerli olan sözleşme serbestisi prensibi çerçevesinde, müşteriler ile bankalar arasında imzalanan sözleşmelerin internet bankacılığının kullanılmasına yönelik hükümlerinde, taraflar internet bankacılığıyla gerçekleştirilecek işlemlerinin müşterinin oluşturduğu şifre ile yapılacağını ve bunların müşteriyi hukuken bağlayacağının hüküm altına alındığı anlatıldı.

İnternet bankacılığı işlemlerinde ispata gerek duyulduğu durumlarda, ispatın, müşteri ile banka arasında imzalanan ilgili sözleşme hükümleri çerçevesinde belirlenen delillerle gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, müşteri tarafından oluşturulan şifrenin de bu delillerden biri olduğu vurgulandı.

ATM VE ÇİPLİ KARTTA DA YOK

Bu esasların, bankacılık sisteminde hali hazırda yaygın olarak uzun zamandır kullanılan otomatik para çekme makinelerinde (ATM) gerçekleştirilen işlemler ve geçtiğimiz yıl uygulamaya giren çipli kredi kartı işlemleri için de geçerli olduğu ifade edilen açıklamada, "Bu tür işlemler de bankalar ile müşterileri arasında imzalanan sözleşme hükümleri gereğince sadece banka/kredi kartı ve şifre kullanılması suretiyle gerçekleştirilmekte olup işlemin gerçekleştirilmesi sırasında ıslak veya elektronik olarak herhangi bir imza kullanılmamaktadır" denildi.


Kaynak : Hürriyet, 09.02.2007

Geri Arkadaşına Gönder

Akıllı insan aklını kullanır, daha akıllı insansa başkalarının aklını da kullanır.
Bernard Shaw

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr
         


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA