13 Kasım 2018 Salı
 
 » Ana Sayfa
 » Şirket Profili
 » Hizmetlerimiz
 » Ürünler
 » İnsan Kaynakları
 » Resim Galerisi
 » Ziyaretçi Defteri

Alan Adı Sorgulama
www.
.com-.net-.org Yardım

Arama
Sitede Webde

powered by FreeFind

www.Belediyeler.Net

Sitemizdeki güncellemelerden ve yeniliklerden haberdar olmak isterseniz
 E-Mail  Adresinizi
Kayıt ediniz
İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar:

www.Belediyeler.Net

Arama Siteleri:
Son Güncelleme
05.07.2018

www.Belediyeler.Net

 

 

 

Türkiye'nin Belediyeler Portalı

100 dolarlık bilgisayar yakında okullarda

100 dolarlık bilgisayar yakında okullarda


Gelişmekte olan ülkelerdeki çocukların eğitimine yardım amacıyla Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından üretilecek 100 dolarlık dizüstü bilgisayarlara Türkiye de sipariş talebinde bulunacak. "Yeşil makine" adı verilen 100 dolarlık dizüstü bilgisayarların dünyada yeni bir konsept önerdiğini ifade eden MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, 2007’de üretime başlanacak bilgisayarlardan Türkiye’nin 5 bin adet sipariş talebinde bulunacağını açıkladı. Aktürk, bilgisayarları Ankara’nın kırsal bir ilçesi olan Kazan’da deneme sürecine almayı planladıklarını söyledi.

100 dolarlık dizüstü bilgisayarlar ile şu anda kullanınlan dizüstü bilgisayarlar arasında önemli farklılıklar olduğunu kaydeden Aktürk, ürünlerin basit bir yapıda hazırlandığını belirterek, “Bugün kullandığımız dizüstü bilgisayarların 100 dolara verileceği şeklinde bir kanı var, böyle bir anlam çıkarmak yanlış olur” dedi.


Türkiye ikinci grupta.

100 dolarlık notebook'lara dünyanın her yerinden sipariş geldiğini aktaran Aktürk, şunları söyledi: “Bu bilgisayarlara dünyadan 15 milyon adet spariş talebi var. Bu siparişler daha çok Çin, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerden geliyor. MIT bu ülkeleri birinci grup ülkeleri olarak değerlendiriyor. Zaten bu bilgisayarlar da bu grup ülkeler için üretiliyor.” Aktük, Türkiye’nin ikinci grup ülkeler arasında değerlendirildiğini söyledi.


Elektrik olmayan yerlerde de çalışacak.

Linux işletim sistemli, 1024x768 ekranlı, 1 GB diskli, WiFi bağlantılı bilgisayarlara son kullanıcılar sipariş veremiyor. Sadece kurumların ya da devletlerin yüksek miktarlarda ısmarlayabilecekleri bilgisayarların fiyatı dışında dikkat çeken bir başka özelliği de elektrik olmayan yerlerde çalıştırılabilmesi için kurularak şarj edilebilmesi.

Elektrikle çalışan bir adaptörün yanı sıra, elektriğin olmadığı durumlar için bir dinamoya da sahip olacak 100 dolarlık dizüstü bilgisayarlar, çocukların bir yandan öğrenirken bir yandan da birbirleriyle etkileşim içinde olmalarını sağlayacak.

'Yeşil makine' olarak adlandırılan dizüstü bilgisayarlar, normal bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar gibi kullanılabilecek. Kullanımı kolaylaştırmak için makinenin arkasında bir imleç veya önünde dokunmatik bir alan bulunacak. Makineler ayrıca, elde kullanılan oyun makineleri gibi kullanılabilecek ve televizyon olarak da görev yapacak.

Söz konusu dizüstü bilgisayarlarda maliyetler mümkün olduğunca düşük tutuluyor. Bu notebook'larda standart dizüstü bilgisayarların aksine sekiz inçlik bir ekran bulunuyor. İki işlevli olan ekran yazı yazarken yüksek, Internet'te gezinirken ise düşük çözünürlüklü çalışıyor.


Kaynak : BTNET, 12 Aralık 2005


www.Belediyeler.Net

GÜNCEL


Ülkemizde yaşananlardan sonra İnternet'te sansürü destekliyormusunuz? ( 5.01.2007)
 Denetim Altında tutmak lazım  
 Evet Sansürlenmeli  
 Hayır Sansürlenmemeli  
Toplam Katılım : 1438

www.Belediyeler.Net

ANTALYA

(C) 1997-2009 KEYKOBİ.NET WEB Grubu tarafndan hazırlanmıştr.   

E-mail:  mail@ncp.com.tr